brama pałacowa

Brama Pałacowa

(Powrót do listy budynków)

Brama Wielka.
Powstała około 1758 z materiałów z rozbiórki bramy stojącej bliżej pałacu. Projekt architektoniczny bramy przypisuje się mi.in. królowi Augustowi II. Według lokalnego przekazu Bramę Wielką wybudował Jan Klemens Branicki według pomysłu i projektu króla Augusta II, który na przełomie 1726-27 r. bawił w Białymstoku na długiej rekonwalescencji. Równocześnie projekt Bramy Wjazdowej przypisuje się Joachimowi Danielowi Jauche wybitnemu architektowi związanemu z królewskim Urzędem Budowlanym w czasach saskich.

Około 1758 r. w Bramie zamontowano mechanizm zegara, który początkowo nie posiadał wskazówki minutowej. O tym, która jest godzina powiadamiał gong, bijący co 15 minut (jedno uderzenie), co 30 minut (dwa uderzenia).

Brama Wielka przez swój symbolikę nawiązującą do starożytnego łuku triumfalnego, miała gloryfikować właściciela Wersalu Podlaskiego. Szczególnie podkreślała to górna kondygnacja Bramy – z zegarem i złoconą figurą herbowego Gryfa Branickich. Na cokole ustawione były też cztery figury alegoryczne. Całość symbolizowała – triumf właścieli rezydencji nad czasem.

Galeria zdjęć archiwalnych budynku: